O nas

Historia

Gdy w 2010 roku do udziału w pierwszych, Ogólnopolskich Mistrzostwach Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej „Nadzieja na Euro” zaprosiliśmy zawodników z 25 placówek opiekuńczo-wychowawczych z całego kraju, nie przypuszczaliśmy, że impreza tak bardzo spodoba się dzieciom. Pełne radości i emocji rozgrywki obudziły w nich ducha sportowej rywalizacji.

 Po zawodach młodzi piłkarze pisali do nas, że nie przestają trenować i chcą się spotkać na kolejnych Mistrzostwach. Dla nich postanowiliśmy kontynuować naszą akcję. Rok później zorganizowaliśmy Międzynarodowe Mistrzostwa Polski „Nadzieja na Euro” z udziałem drużyn m.in. z Francji, Rosji, Czech, Słowacji i Ukrainy.

W 2012 roku zaprosiliśmy młodych zawodników na III Mistrzostwa Polski, a także na I Mistrzostwa Europy, w których udział wzięły drużyny z domów dziecka z 15 krajów Starego Kontynentu.

Impreza okazała się wielkim sukcesem, a ogromna radość dzieci i ich wielka pasja do futbolu sprawiły, że postanowiliśmy zmienić nazwę i i zorganizować pierwsze w historii Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej „Nadzieja na Mundial", które odbyły się w 2013 roku w Warszawie. Na stadionie Legii zagrało blisko 250 piłkarzy z 23 krajów świata: Argentyny, Tajlandii, Madagaskaru, Zimbabwe, Wietnamu, Czech, Macedonii, Finlandii, Niemiec, Francji, Białorusi, Węgier, Litwy, Szwajcarii, Słowacji, Bośni i Hercegowiny, Luksemburga, Rosji, Holandii, Słowenii, Bułgarii, Estonii i Polski. Wspólnie ze światowymi gwiazdami „dorosłej” piłki, m.in. Lukasem Podolskim, Quintonem Fortune i Dariuszem Dziekanowskim, w blasku fleszy i pod okiem telewizyjnych kamer dzieci z domów dziecka rozgrywały swój Mundial. Dla wszystkich stało się oczywiste, że Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Świata muszą odbywać się co roku – bo czekają na nie setki dzieci w domach dziecka na całym świecie.

Do dziś w naszych turniejach wzięło udział ponad 11 tysięcy zawodników z 45 krajów. Oklaskiwało ich blisko 20 tysięcy kibiców na stadionie Legii i setki tysięcy przed telewizorami. Gośćmi turniejów co roku są piłkarskie gwiazdy, m.in.: Zbigniew Boniek, Adam Nawałka, Grzegorz Krychowiak, Dariusz Dziekanowski, Jacek Krzynówek, Tomasz Sokołowski, Radosław Gilewicz, Maciej Szczęsny, Tomasz Kłos, Radosław Majdan, Siergiej Alejnikov, Ľubomír Moravčík, Frank Verlaat, Raul Valbuena, Thomas Berthold, Aleksandar Vuković i Patrick Mbeu.

Nasze projekty na rzecz dzieci z domów dziecka zostały nagrodzone w 2012 roku dwoma nagrodami Złotych Spinaczy za najlepsze kampanie PR w Polsce - w kategoriach „Event społeczny” i  „Sport, turystyka, rekreacja”.

W 2016 roku w promocję Mistrzostw włączyła się również polska reprezentacja w piłce nożnej, nagrywając film dla młodych zawodników z domów dziecka. Ideę przyświecającą naszym turniejom ubrali w słowa m.in. Grzegorz Krychowiak, Arkadiusz Milik i Michał Pazdan, którzy zagrzewali do walki na boisku dzieci z domów dziecka mówiąc „Wszyscy jesteście Mistrzami Świata!".


Misja

Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial” powstało, by pomóc dzieciom z domów dziecka w realizacji ich planów i marzeń. Chcemy udowodnić dzieciom, że jeżeli się w nie wierzy, wszystko jest możliwe.

Zdajemy sobie sprawę, że piłka nożna to dla nich jedna z niewielu szans zrealizowania najskrytszych marzeń, a także możliwość lepszego startu w dorosłe życie. Spotkanie rówieśników z całego świata i walka na boisku piłkarskim w narodowej koszulce daje dzieciom poczucie własnej wartości i godności. 

Pasja

Pragniemy dać dzieciom z domów dziecka nie tylko „Nadzieję na Mundial”, lecz także start w lepszą przyszłość.

Poprzez nasze działania chcemy zainicjować ruch społeczny, którego celem jest jak najpełniejsza integracja dzieci ze światem spoza placówek opiekuńczo-wychowawczych.


Nasze turnieje w liczbach


14

lat


Działamy już ponad 14 lat. Do tej pory zorganizowaliśmy 14 edycji Mistrzostw Polski i 8 edycji Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka.
6500

uczestników


W naszych turniejach wzięło udział ponad 6,5 tysiąca dzieci.
46

państw


W organizowanych przez nas turniejach zagrały dotąd dzieci z 46 państw świata.
60

ośrodków opiekuńczych


W turniejach krajowych wzięli udział wychowankowie z ponad 60 ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z całej polski.

Nagrody otrzymane przez „Nadzieję na Mundial"

logo-zlote-spinacze


2012

2 Złote Spinacze 2012 w konkursie na najlepsze kampanie PR w kategoriach "event społeczny" i "sport, turystyka, rekreacja".
Print

2013

Magellan Award w międzynarodowym konkursie na najlepszą kampanię komunikacyjną - brąz w kategorii Community Relations (Non-Profit/Charity/ Foundation).
logo-sabre

2018

W listopadzie 2017 inicjatywa została nominowana do nagrody European Excellence Awards w kategorii regionalnej obejmującej Polskę. W 2018 roku otrzymała SABRE Award.
uefa-foudation-logo


2020

W 2020 r. nagroda UEFA Foundation for Children Award, przyznawana co roku blisko 20 europejskim organizacjom pozarządowym, które zajmują się piłką nożną pracując głównie na rzecz dzieci.

Chcesz zostać wolontariuszem i pomóc dzieciom z domów dziecka? Przeżyć niezapomniane chwile i poznać niesamowitych ludzi z całego świata? Szukamy ludzi zaangażowanych, odpowiedzialnych, z pozytywnym nastawieniem, pełnych energii i pomysłów i przede wszystkim z chęcią pomocy. Czym zajmują się nasi wolontariusze? Pomagają w organizacji Mistrzostw Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej!

Do zadań wolontariuszy m.in.:

  • opieka nad drużynami;
  • praca na stanowiskach informacyjnych;
  • pakowanie toreb z prezentami dla uczestników mistrzostw;
  • asystowanie przy ceremonii otwarcia i zamknięcia;
  • dokumentacja filmowa i fotograficzna turniejów.

Możesz również dołączyć do zespołu zajmującego się mediami społecznościowymi Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial" (Facebook, Instagram, TikTok, Youtube) oraz brać udział w innych naszych akcjach, takich jak zbiórki pieniędzy, czy rozwieszanie plakatów.

Napisz do nas już dziś:

lub wypełnij formularz zgłoszeniowy: